Yayla Çorbası Tarifi

Yayla Çorbası Tarifi
19 Haziran 2014 tarihinde eklendi, 6.745 kez okundu.

Bu yazımdaki asıl amacım sizlere süt ve süt ürünlerinin diğer besinlerle etkileşime girerek nasıl bir besin oluşturuyor ve bunu sağlık üzerine etkilerini sizlere paylaşmak olacak.

Dilerseniz ilk önce yayla çorbasının tarifinden başlayalım.

Kullanılacak Malzemeler:

  • 1 Su Bardağı Pirinç
  • 2 Silme Yemek Kaşığı Un
  • 2 Su Bardağı Yoğurt
  • 1 Adet Yumurta Sarısı
  • 1 Silme Tatlı Kaşığı Tuz
  • 6 Su Bardağı Su
  • 1 Silme Tatlı Kaşığı Nane

Silme tatlı kaşığı nasıl oluyor diyebilirsiniz.Bir tatlı kaşığının kubbemsi kısmının bir bıçağın tersi ile üstünden düz bir şekilde fazlalığı almaktır.

Bu Malzemelerimi kullanmamızdaki amaçlara bakarsak:

Pirinç: Çorbaya kıvam ve lezzet verir. Çorbanın besin değerini arttırır.

Un:  Çorbayı koyulaştırmak , kıvamını arttırmak için ekledik.

Yoğurt: Çorbanın ana malzemesidir. Lezzet ve kıvam verir.

Yumurta sarısı: Çorbanın besin değerini içerdiği mineral ve vitaminlerle arttırır.

Tuz: Çorbaya lezzet vermesi için ekledik ama sütün kesilmesine sebep olabileceği için sonradan kattık

Su: Pirincin su çekme özelliğinden dolayı bol su ekledik .

Nane: Çorbaya lezzet vermesi için kullandık.

 

Yayla Çorbası Tarifi :

Pirinci ayıklayın,yıkayın.Tencereye koyun ve suyu ilave ederek kaynatın. Kaynayınca ocağı kısın. Pirinçler iyice yumuşayıncaya kadar pişirin.

Bir kasede yoğurt, un, yumurta sarısını çırpın. Çorbanın suyundan biraz alın ve bu karışıma ekleyin. Yavaş yavaş karıştırarak tencereye ekleyin. Kısık ateşte 10 dakika pişirin. Çorbanın üzerine nane gezdirin, karıştırın.Bu kadar.Afiyet olsun.

Bu çorbayı yapmamızdaki amaç ve önerilerimiz:

Pirinci su çekme özelliğinden dolayı, içerdiği vitamin, mineraller ve aminoasitlerden dolayı sağlıklı bulduğumuz için kullandık. Yoğurdun antibakteriyel etkisi bulunduğu için kullandık. Yumurta sarısını içeriğindeki lesitinden dolayı un ve yoğurt olan iki bileşeni birbirine heterojen olmayacak şekilde bağlaması yani homojenizasyonu(Tek bir madde gibi görünmesi) sağlaması için kullandık. Tuz ve naneyi de tat ve aroma katması amacıyla çorbamıza ekledik. Pirinçlerimizin şişmesi ve çorbamızın kıvam alması için de yeterli miktarda su kullandık. Unu ise çorbamıza koyulaştırmak, kıvam elde etmek amacıyla koyduk.

Özellikle pirinç ve yoğurt ikisi birlikte B1,B2,C ve E vitaminler ile sodyum, magnezyum, kalsiyum, potasyum, demir, fosfor, iyot gibi mineralleri içerirler. Bu özellikleri yönü ile vücudumuzda dengeleyici ve düzenleyici rolleri vardır. Pirinç vücut gelişimini destekler ve vücudu kuvvetlendirir.  İçerisindeki glisinden dolayı vücuttaki fazla suyu çekme özelliğine sahiptir. Böylece vücudun toksit maddeleri uzaklaştırmasına yardımcı olur. Yoğurt ise antibakteriyel özelliğe sahiptir. İshal olduğumuzda  pirinç ve yoğurt ikilisi ishal tedavisinde kullanılabilecek  bir çorba türüdür.

Yoğurt mide asidini dengeler. Böylece Sindirim sistemine yardımcıdır. Sonuç olarak yayla çorbası formda kalmak isteyenler, sağlıklı ve dengeli beslemek isteyenler için ideal bir çorbadır.

Sonuçta ben burada bildiklerimi paylaşıyorum.Siz şu bilgi kesinlikle yanlış derseniz bizimle paylaşınız.Bildiğiniz üzerine bilgi paylaştıkça çoğalır. 🙂

Hepinize sevgiler mutlu sağlıklı bir yaşam dilerim.

Diyetix.Net

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Soru:

Sayfa başına git