Ramazanda Sağlıklı Beslenmek

Ramazanda Sağlıklı Beslenmek
2 Temmuz 2014 tarihinde eklendi, 2.432 kez okundu.

Pek çok kişi acıkmadan bugünü nasıl geçirebilirim diyor.Size tavsiye olarak aslında lifli gıdalar tüketmeniz yararınıza olacaktır.Çünkü lifli gıdalar bağırsakta uzun süre tutulur.Böylece sindirimi daha uzun sürer.Bu da sizin acıkmanızı önler.Kilo kontrolü için lif şarttır.Sağlık bakanlığından onaylı öneriler aşağıdaki gibidir.Sizler bu bilgiler doğrultusunda ramazanı daha kolay ve güzel bir şekilde geçirebilirsiniz.Hayırlı ramazanlar.

Dua ile..

Öğünler; sahur ve iftarda iki ana öğün ile iftardan sonra 1-1,5 saat arayla olacak şekilde iki ara öğün şeklinde düzenlenmelidir.Oruç tutanların sahur yapmaları sağlığın korunması açısından önemlidir.

 

Kafein içeren içecekler yerine süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir.Susama hissi duyulmasa bile iftar ve sahur arasında sık sık su içilmelidir.

İftara peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif  yemeklerle başlanılması, 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği (kırmızı ya da beyaz et olabilir) , sebze yemeği veya salatayla devam edilmesi uygundur.

 

Yine enerji veren ancak kan şekerini dengeli bir biçimde yükselten besinler (beyaz ekmek, pirinç pilavı gibi glisemik indeksi yüksek olan gıdalar yerine bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna gibi posalı besinler) tercih edilmelidir.

İftarda aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine; sütlü tatlılar (sütlaç, güllaç, muhallebi  vb.) veya meyve tatlıları tercih edilmelidir.

 

Yemekleri hızlı yemekten kaçınmalı, lokmalar yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yutulmalıdır. Tek seferde büyük porsiyonlar yerine, iftardan sonra birer saat ara ile her seferinde azar azar küçük porsiyonlar şeklinde beslenilmelidir.

 

İftar yemeğinden hemen sonra televizyon veya bilgisayar karşısına geçmek, koltukta dinlenmek yerine biraz hareket etmek, kısa mesafeli yürüyüşler yapmak sindirime yardımcı olması açısından yararlı olmaktadır. Ramazan ayında yemeklerin pişirme yöntemleri de çok önemlidir. Özellikle ızgara, haşlama ve fırında yapılan yemekler tercih edilmeli, kavrulmuş,  tütsülenmiş ve kızartılmış besinlerden uzak durulmalıdır.

 

Beslenme düzenindeki değişikliklere bağlı olarak oluşabilecek kabızlığı önlemek için, yemeklerde lif oranı yüksek gıdalar (kuru baklagiller, kepekli tahıllar, sebzeler) ve ara öğünlerde de taze ve kuru meyveler, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler tercih edilmelidir.

Sağlık Bakanlığının hazırlamış olduğu “Ramazan Ayında Beslenme” konulu broşürü görüntülemek için tıklayınız

Kaynak: Sağlık Bakanlığı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Soru:

Sayfa başına git