İncir Dolması Tarifi

İncir Dolması Tarifi
19 Haziran 2014 tarihinde eklendi, 3.010 kez okundu.

Bu yazımızda sizlere incir dolmasının tarifi,sağlıklı bir şekilde nasıl yapıldığının ve ne kadar tüketmeniz gerektiğinin bilgileri paylaşacağım.
Bu dolmayı yapmak aslında meyvelerin tatlı yapımında nasıl bir lezzet oluşturduğunu görmek ve doyumsuz tadını sizlere sunmak istedim.

Gerekli Olan Malzemeler:

  • Kuru İncir(12 Adet)
  • Su(1 Su bardağı)
  • Ceviz İçi(1/2 Su bardağı kadar)
  • Şeker (2 Silme tatlı kaşığı)

Silme tatlı kaşığı nasıl oluyor diyebilirsiniz.Bir tatlı kaşığının kubbemsi kısmının bir bıçağın tersi ile üstünden düz bir şekilde fazlalığı almaktır.

Kullandığımız besinleri besin içeriği ve neden kullandık derseniz..

Kuru İncir(12 Adet): Karbonhidrat içeriği yüksek ve sindirim sistemi için uygun bir besin oluşması için kullanıldı.Aynı zamanda tat için önemli bir kriterdir.

Su (1 Su bardağı): Şerbet için ve incirlerin güzel homojen şekilde pişmesi için kullanıldı.

Ceviz içi(1/2 Su Bardağı): Omega-3 yağ asidi ve tat açısından zenginleştirmek için kullanıldı.

Şeker(2 Silme Yemek Kaşığı): Tüketilebilir tatlı kıvamı yapılabilmesi için kullanıldı.

 

Tarifin Yapılışı: İncirleri yıkayın.1 su bardağı su ekleyerek 15 dk ılık suda bekletin.Cevizleri ezin ve küçük hale getirin.İncirlerin saplarını kesin.Saplarının çıkarıldığı yerden çay kaşığı ile içini açın.Ezilmiş cevizleri içine doldurun.Açık kısmı yukarıya gelecek şekilde tencereye dizin.1/2 su bardağı su ve 2 yemek kaşığı şeker ile hazırladığınız karışımı üzerine gezdirin.Kapağı kapalı olarak,kısık ateşte 10-15 dk pişirin.İncir Dolmanız hazırdır.

Biz sadece tarif vermekle kalmayıp bunu nasıl tüketirseniz kilonuzu dengede tutmada yardımcı olursunuz ona bir bakalım.Bizim için önemli olan bu.Tarif bahane aslında 🙂

Size verebileceğim bir kaç öneri:

Kuru meyvelerin yaş meyvelere oranla demir,potasyum ve enerji içeriği daha yüksektir.İçerisinde ceviz girdiğinden Omega-3 yağ asitlerince zengin hale gelmiş olur.Omega-3 yağ asitleri çocuklar için beyin gelişiminde önemli bir yere sahiptir.Bunun dışında şeker de kullanıldı.Tüketilebilir tatlı kıvamı yapılması bu şekilde sağlandı.Ara öğün olarak kullanılabilecek hale getirildi.İncirleri ılık suda bekletmemizin amacı incirler kuru ve sert olduğundan yumuşaması içindir.Bu yüzden ılık suda 15  beklettik.Bu süre önemlidir.Çünkü fazla beklettiğimiz zaman incirde parçalanmalar olabilir.

Besin değeri açısından değerlendirirsek gayet yüksek bir enerji değerine sahip bir besin elde etmiş oluruz.Ancak bunun yanında besleyici değeri oldukça yüksek bir besin elde edilmiş oldu.Şerbetli tatlılar ayda 1-2 defa önerilirken süt ve tatlıları haftada 1-2 defa önerilir.Çocuklar için iyi bir alternatif tatlıdır. Ancak bunun yanına kaymak konulmamalıdır.Enerji miktarını daha da artırmış oluruz.böylece tüketilmesi sağlık açısından zor bir besin olur.Bunlara dikkat etmek gerekir.

Hazırladığımız bu tatlı enerji değeri yüksek bir tatlı.Bu yüzden yerken dikkatli olun.Bu yüzden çocuklarda Omega-3 açısından ihtiyaç olduğu için tüketim için önerilebilir.

Sonuçta ben burada bildiklerimi paylaşıyorum.Siz şu bilgi kesinlikle yanlış derseniz bizimle paylaşınız.Bildiğiniz üzerine bilgi paylaştıkça çoğalır. 🙂

Hepinize sevgiler mutlu sağlıklı bir yaşam dilerim.

Diyetix.Net

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Soru:

Sayfa başına git