Günlük Ne Kadar Kahve Tüketmeliyiz?

Günlük Ne Kadar Kahve Tüketmeliyiz?
17 Ağustos 2014 tarihinde eklendi, 3.968 kez okundu.

Kahve tüketimi kültürümüzde keyiftir, ikramdır, sohbettir, paylaşmaktır. İçmekten vazgeçemediğimiz kahvenin tüketim miktarına göre sağlığı olumlu etkileyen birçok faydası bulunmakta. Bu nedenle sağlık durumunuza göre miktarını belirlemekte fayda var.Her gün içilen bir fincan kahvenin inme, parkinson, bazı kanser türleri, diyabet riskini azalttığına dair çalışmalar mevcut.Peki bizler günlük ne kadar kahve tüketmeliyiz?

İçine süt veya şeker eklenmediği sürece, kahvenin beslenme değeri yoktur denilebilir.Uyarıcı olduğu için az miktarlarda yemek üzerine ve aralarda alınmalıdır.Birazcık işin kimya boyutuna bakarsak çay ve kahveye özellik kazandıran öğelerin başlıcaları: polifenollerden tanenler, alkaloidlerden kafein, teofilin ve teobromin, aromatik esanslar ve inorganik elementlerdir.Tanenler, deri yüzeyini daha az geçirgen bir duruma getirdiklerinden, yanıklarda ilaç olarak kullanılırlar.

Peki Tanen Nedir?

Tanenler,birçok gıdada doğal olarak bulunur.Olgunlaşmamış meyvelerdeki tanenlerin acımsı ve buruk tadının,saldırıları önlemek ve parazitlere karşı korunmak için bitkiler tarafından ortaya çıkarılan bir savunma mekanizmadır.Bu kimyasal aynı zamanda sonbaharda oluşan çiçeklerin ve yaprakların renginden sorumludur.

Bazı gıdaları ve içecekleri tükettiğinizde ağzınızda bir buruk tat oluşturuyorsa,bunun sebebi içerdikleri tanenenlerdir.Konumuza tekrardan geri dönelim..

Yazımızın başlangıcında belirttiğim gibi peki günlük ne kadar kahve tüketmeliyiz ?

Bir fincan kahve ortalama 85 mg, bir bardak çay 60 mg civarında kafein ve benzeri alkaloidler içermektedir.Çayın, kafein ve tanen yoğunluğu demlenme süresine göre değişir. Beş dakikalık demlemede kafeinin %75’i, tanenin %40’ı deme geçmektedir.

Günlük Önerilen Kafein Alımı

  • Yetişkinler için 200-300 mg/gün
  • Küçük çocuklar için 100-200 mg/gün
  • Gebeler için 100-200 mg/gün

Yani aşağıdaki tablodan esinlenirsek günlük 2-3 fincandan fazlasını tüketmemeliyiz.Tabiki şekersiz olarak.

Kahve şekerli olmadığı zaman kalori değeri 0’dır.Buna dikkat etmelisiniz.

Bildiğiniz üzere kahvenin bir çok çeşidi var.Bu yüzden yazımın sonunda sizlere kafeinle alakalı bir tablo paylaşacağım.

Kahvenin diğer özelliklerine bakarsak

Kahvenin içerisinde bulunan kafein; diüretik(idrar söktürücü), kas ve sinirleri uyarıcı, mide salgısını uyarıcı ve metabolik hızı arttırıcı etki yapıcı etkisi var bu yüzden kahvenin aşırı tüketimi kalp çarpıntısı yapabilir.

Kahve ayrıca yağın yakılmasında metabolik hızda artışa neden olduğu için sağlık açısından tüketilmesi gereken içecekler arasındadır.Yapısında tanenler olduğundan dolayı bağırsaktaki su atılımını engelleyerek ishal tedavisinde kullanabileceğiniz alternatifler arasındadır.

Ancak tanenlerin kötü özelliklerinden biri Demir emilimini azalttığından kansız olan bireylerde tüketim daha dikkatli olunmalıdır.

Son olarak sizlere bazı içeceklerin kafein miktarlarını tablo şeklinde aşağıda verilmiştir.

kafein miktarları

 

Hepinize sevgiler mutlu sağlıklı bir yaşam dilerim.

 

Diyetix.Net

 

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Soru:

Sayfa başına git